Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - Gmina Karsin 2020

 (link otworzy duże zdjęcie)

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to miłość i przyjaźń, radość i muzyka, a nade wszystko serce otwarte na drugiego człowieka. Te wszystkie wartości towarzyszyły nam i tym razem w niedzielę 12 stycznia – w Wielkim Dniu Wielkiego XXVIII Finału.

Tegoroczne granie miało na celu zebranie środków dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Chodzi o zakup nowoczesnych i kosztownych urządzeń, które znajdą się na wyposażeniu dziecięcych klinik i oddziałów chirurgii ogólnej, kardiochirurgii i neurochirurgii. Do tego wspaniałego dzieła przyłączyli się także mieszkańcy gminy Karsin.

Pierwsze dźwięki Orkiestry usłyszeliśmy jak zwykle w Osowie podczas corocznego Orszaku Trzech Króli. W domu kultury można było nie tylko podziwiać pięknie przygotowane jasełka, ale i wesprzeć WOŚP, wrzucając datek do skarbonki lub biorąc udział w licytacji.

Niedzielne przedpołudnie przebiegło w Karsinie, Wielu i Osowie pod znakiem kwesty. Na ulicach tych miejscowości pojawiło się w sumie dwadzieścioro wolontariuszy. Po południu natomiast mieszkańcy naszej gminy mieli okazję spotkać się na okolicznościowych orkiestrowych imprezach.

W Karsinie licznie zgromadzona publiczność obejrzała przedstawienie pt. „Kopciuszek – tradycyjnie i nowocześnie”. Były to w zasadzie dwie odsłony popularnej baśni. Pierwsza – którą wszyscy znamy z dzieciństwa, oraz druga – z Kopciuszkiem i królewiczem żyjącymi w świecie telefonów komórkowych i discopolowych dyskotek. Wielkich emocji dostarczyła licytacja – kilkadziesiąt ofiarowanych Orkiestrze darów serca znalazło swych nowych właścicieli i przy okazji wzbogaciło konto fundacji o 4190 złotych. Były także dwa sklepiki: z gadżetami sportowymi i przeróżnymi słodkościami. Sporym zainteresowaniem, głównie dzieci, cieszyła się loteria fantowa, zwłaszcza że wszystkie losy wygrywały.

Znalazł się także czas na chwilę zadumy – przypomnienie gdańskiego prezydenta Pawła Adamowicza, człowieka Wielkiej Orkiestry i wolontariusza. Przywołaliśmy jego słowa o Gdańsku, który dzieli się dobrem, i w nieco zmienionej postaci – „Karsin dzieli się dobrem” – uczyniliśmy hasłem tegorocznego wielkoorkiestrowego spotkania. Słowa przejmującej „Modlitwy o wschodzie słońca” o nienawiści i pogardzie zostały wysłuchane w ciszy i skupieniu.

Spotkanie w Wielu upłynęło pod znakiem muzyki i tańca. Przed publicznością zaprezentował się zespół tańca nowoczesnego z miejscowego domu kultury. Wystąpiły także dzieci ze szkoły podstawowej, które wcieliły się w kaszubskich kolędników i przypomniały dawny świąteczny zwyczaj. Były też tańce integracyjne i wokalny występ Emilii Miloch. Chętni mogli skorzystać z pomalowania sobie twarzy i upodobnić się do różnych postaci. Rozmaite atrakcje dla najmłodszych przygotowało stowarzyszenie „Hamak”, można też było spróbować pysznych słodkości i wziąć udział w loterii fantowej. Nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnej licytacji.

Czas na finansowe podsumowanie. Tegoroczny 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się w gminie Karsin wspaniałym sukcesem i nowym rekordem. Zebraliśmy 21 796 zł!!! Tym samym pobiliśmy ubiegłoroczny wynik o 1458 złotych! Najwięcej złotówek zebraliśmy w Wielu – 9629. W Karsinie – 9436, a w Osowie – 2731.

Nie byłoby to rzecz jasna możliwe bez zaangażowania wolontariuszy i setek a może i tysięcy życzliwych sympatyków Orkiestry. Wszystkim bez wyjątku serdecznie w tym miejscu dziękujemy. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to także, a może i przede wszystkim, zaufanie. Bez niego nie dokonalibyśmy tych wszystkich cudownych rzeczy, o których mówi cały świat. Dziękujemy za zaufanie, którym obdarzaliście i obdarzacie Państwo wszystkich wolontariuszy karsińskiego Sztabu WOŚP. Dziękujemy za wsparcie i życzliwość w postaci datków wrzucanych do skarbonek i wszelkich darów, dzięki którym organizujemy licytacje, loterie i sklepiki. Tylko razem możemy dokonać czegoś wielkiego, dobrego i pięknego. Jak dotąd wspaniale nam się to udaje.

Wierzę, że tak będzie przynajmniej do końca świata i jeden dzień dłużej.

Jerzy Głowacki
Szef Sztabu 979 WOŚP
w Karsinie

Opublikowano: 16 stycznia 2020 08:05

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 549

Urząd Gminy Karsin

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "e-Dostępna strona internetowa Gminy Karsin dla osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.