Obchody święta Niepodległości w Gminie Karsin Apel z okazji Święta Niepodległości

 (link otworzy duże zdjęcie)

8 listopada 2019 r. o godz. 10.00 odbył się apel z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Karsinie oraz nauczycieli wychowania fizycznego Iwonę Laskę i Henryka Szultkę. Opiekunem części wokalnej była pani Anna Muchowska. Apel został podzielony na trzy części.

Pierwsza część apelu rozpoczęła się przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Karsinie.
Uczniowie i nauczyciele byli świadkami historycznego wydarzenia. Przed budynek szkoły w takt piosenki patriotycznej „Warszawianka” wjechał marszałek Józef Piłsudski.

Marszałek został powitany przez uczniów oraz społeczność szkolną bardzo serdecznie. To było wyjątkowe spotkanie z żywym obrazem. Mieliśmy przyjemność gościć w Karsinie Pana Marszałka Józefa Piłsudskiego. W jego postać wcielił się pan Henryk Szultka, który odegrał swoją rolę znakomicie, wypowiadając te słowa…

„Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku Niepodległość, ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stacji końcowej, jeśli potraficie, lecz teraz przejdźcie ze mną ulicami Karsina w dowód Waszej miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa!!!

Pamiętajcie!!! Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Obywatele dzisiejszy dzień jest dniem historycznym, niezapomnianym, triumfalnym. Jesteśmy wolni!!!”

Następnie Józef Piłsudski zaprosił dyrektora Aleksandra Łosińskiego na bryczkę. Była to wspólna podróż w przeszłość, mająca przypomnieć całej społeczności szkolnej ważne wydarzenia z naszej historii.

Uczniowie ustawieni za bryczką maszerowali ulicami Karsina, śpiewając pieśni patriotyczne m.in. „My pierwsza Brygada”.

Druga część apelu rozpoczęła się w Domu Kultury w Karsinie. Uczniowie przedstawili program artystyczny, który przypomniał nam ważne wydarzenia z naszej historii.

Data 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała upragnioną niepodległość, którą utraciła w wyniku zagrabienia jej ziem przez Rosję, Prusy i Austrię. Nieustanne próby Polaków zmierzające do odzyskania niepodległości, niestety nie przynosiły powodzenia. Państwo niegdyś tak wielkie i sławne przestało istnieć.

Apel rozpoczął się odśpiewaniem pieśni patriotycznej „My pierwsza Brygada” przez uczennice klas VI: Zofię Borzyszkowską, Kornelię Knitter, Jagodę Komorniczak, Paulinę Schroeder przy akompaniamencie ucznia klasy VIII Jakuba Stosika.

W dalszej części przedstawienia uczniowie: Lena Wieteska z klasy IIb, Franciszek Narloch z klasy Ia, oraz uczniowie klasy IVb zatańczyli poloneza do pięknego utworu z filmu „Czas honoru”, składając w ten sposób hołd wszystkim dzieciom żyjącym w tamtych niezwykle trudnych czasach.

Uczniowie poprzez taniec, śpiew oraz prezentację słowno-muzyczną i multimedialną uświadomili nam, że: „Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności. Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć” mówił nasz Wielki Rodak, Jan Paweł II.

Prowadzący apel Wiktoria Łosińska i Maciej Landowski, uczniowie klasy VIII, pięknie podkreślili, że 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia, oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą - swoje życie. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów.

Na zakończenie przedstawienia Zofia Borzyszkowska zaśpiewała przepiękną piosenkę z repertuaru zespołu Soul Sanok „Uwierz Polsko”.

Szacunek dla symboli narodowych oddano przez wykonanie układu tanecznego z flagą. Tego wyzwania podjęły się dziewczęta z klasy V i VII, które są jednocześnie tancerkami zespołu Paradise: Aleksandra Czucha, Aleksandra Krut, Joanna Dobek, Klaudia Miloch, Wiktoria Tylkowska, Antonina Wieteska, Wiktoria Żabińska i Wiktoria Kowalczyk.

Odśpiewano również hymn narodowy, oddając w ten sposób szacunek symbolom narodowym oraz wszystkim Polakom, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie.

Opr. Iwona Laska

Opublikowano: 19 listopada 2019 12:53

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 389

Urząd Gminy Karsin

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "e-Dostępna strona internetowa Gminy Karsin dla osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.