Nowoczesne oświetlenie dla OSP Osowo

 (link otworzy duże zdjęcie)

Działania Ochotniczych Straży Pożarnych bardzo często prowadzone są w porze nocnej, a także w zaciemnionych, czy też zadymionych obiektach. Gdy widoczność jest niedostateczna konieczne jest zastosowanie sztucznego oświetlania pola działań jakim są m.in. podręczne akumulatorowe szperacze należące do wyekwipowania podręcznego strażaka ratownika. Pozwalają one doświetlić ścieżkę przemieszczania się  oraz pole widzenia w trudnym terenie.

W miesiącu maju na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Osowie trafił profesjonalny akumulatorowy szperacz w technologii LED w wersji EX (wraz z akcesoriami). Zakup szperacza o wartości 1.370 zł zrealizowany został w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Światło w ręku strażaka gwarancją sukcesu akcji ratowniczej” dofinansowanego w kwocie 1.000 zł ze środków Powiatu Kościerskiego. Pozostałe koszty realizacji zadania publicznego OSP pokryła ze środków własnych. Bezpośrednim celem zadania jest zwiększenie skuteczności, szybkości i bezpieczeństwa prowadzonych działań przez strażaków OSP Osowo, co pośrednio wpływa także na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa w Powiecie Kościerskim.

Zakupiony w ramach realizacji zadania publicznego  szperacz z racji zastosowanej technologii LED pobiera mniej energii elektrycznej niż zwyczajne żarówki, co wydłuża czas pracy na jednym naładowaniu baterii. Dodatkowo pozwali pracować w znacznych ciemnościach, a jego światło przenika przez dym, deszcz i mgłę. Szperacz przystosowany jest do pracy w strefach zagrożonych wybuchem m.in. strefa 2 - gaz, strefa 22 – pył. Urządzenie charakteryzuje się także wysoką odpornością na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, a jego niewielka masa, poręczność  i szereg wymienionych zalet wpłynie na komfort pracy strażaków OSP Osowo. Dzięki realizacji zadania publicznego prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych odbywać się będzie sprawniej, bezpieczniej i bardziej profesjonalnie.

 

opr. Wojciech Janikowski

Naczelnik OSP Osowo

Opublikowano: 27 czerwca 2019 12:18

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 505

Urząd Gminy Karsin

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "e-Dostępna strona internetowa Gminy Karsin dla osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.