Jeszcze w tym roku powstanie wieża widokowa w Przytarni.

W piątek 7 czerwca br. w Urzędzie Gminy podpisano umowę z wykonawcą budowy wieży widokowej w Pr (link otworzy duże zdjęcie)

Rozstrzygnięto przetarg na budowę wieży widokowej w Przytarni w gminie Karsin. Samorząd na budowę wieży planował początkowo przeznaczyć 2,1 mln zł. Do przetargu stanęły dwie firmy tj. Vic-Mar Sp. z o.o. z Kobylnicy oraz AM-FOR z Włocławka. Korzystniejszą ofertę, opiewającą na kwotę 2.573.775 zł złożyła firma Vic-Mar, której oferta okazała się o ponad 225.000 zł tańsza od firmy AM-FOR (2.799.950 zł). Podczas ostatniej sesji Rady Gminy w dniu 6 czerwca radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zaciągnięcia przez gminę kredytu na pokrycie finansowego wkładu własnego. Dzięki temu już następnego dnia w Urzędzie Gminy w Karsinie doszło do podpisania umowy z wykonawcą i w najbliższym czasie rozpocznie się realizacja inwestycji.

Wieża powstanie na wzniesieniu o wysokości 195 metrów n.p.m. położonym między Wielem i Przytarnią. Jej konstrukcja wykonana będzie ze stali, a wysokość wyniesie 40 metrów. Będzie to drugi po Wieżycy najwyższy punkt widokowy Kaszub. Znajdą się na niej dwa podesty widokowe na wysokościach 27 i 37 metrów. Przy wieży stanie budynek do obsługi ruchu turystycznego i edukacji ekologicznej z izbą wystawową, punktem sprzedaży pamiątek i toaletami. Powstanie też parking dla piętnastu pojazdów, w tym autokarów i miejsce postojowe dla rowerów. Na szczycie wieży zamontowane zostaną cztery kamery, po jednej z każdej strony tarasu widokowego, z których podgląd udostępniony zostanie w Internecie. Obiekt ma stanowić nie tylko atrakcję turystyczną. Na dachu wieży Lasy Państwowe chcą zamontować obrotową kamerę termowizyjną, która służyć będzie do lokalizowania zagrożeń pożarowych w okolicznych lasach. Natomiast na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa akwenu Jeziora Wdzydzkiego WOPR planuje montaż urządzeń powiadomienia alarmowego dla Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego we Wdzydzach. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem wieża powinna być gotowa do końca listopada bieżącego roku.

Opublikowano: 13 czerwca 2019 14:26

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 792

Urząd Gminy Karsin

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "e-Dostępna strona internetowa Gminy Karsin dla osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.