Nowoczesne szperacze dla OSP Karsin

 (link otworzy duże zdjęcie)

O tym, że solidne i niezawodne źródło światła jest niezbędne w codziennej pracy strażaków nie trzeba nikogo przekonywać. Oświetlenie przydaje się zarówno podczas nocnych akcji, jak i w dzień, w czasie działań prowadzonych w zaciemnionych czy zadymionych pomieszczeniach. Jednymi z ważniejszych typów takich urządzeń są podręczne reflektory - szperacze, które wchodzą w skład wyekwipowania osobistego każdego profesjonalnego strażaka. Szperacze używane są do oświetlenia celu, ścieżki przemieszczania się ratowników czy przeszkód, zapewniając strażakom komfort związany z oświetleniem terenu akcji. Sprawdzają się też podczas poszukiwań ludzi zaginionych na terenach otwartych w porze nocnej, a takich akcji na naszym terenie jest coraz więcej.

W ostatnich dniach dwa profesjonalne reflektory - szperacze wraz z osprzętem (m.in. samochodowe statywy ładujące, pasek szybkiego wypięcia)  trafiły na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Karsinie.  Koszt zakupu reflektorów to kwota 3.200 zł. Zakup został dofinansowany w kwocie 2.000 zł. ze środków Powiatu Kościerskiego w ramach realizacji zadania publicznego pn.: „Światło, które ratuje życie”. Pozostała część została pokryta ze środków własnych OSP. Celem zadania jest kształtowanie i wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa publicznego w Powiecie Kościerskim poprzez wyposażenie strażaków OSP Karsin w nowoczesny sprzęt oświetleniowy, który podniesie ich skuteczność działań ratowniczo – gaśniczych. 

Zakupione reflektory ładowalne wykonane są w technologii LED (diody C4), w wersji EX.  Ich żywotność jest wielokrotnie dłuższa niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Dodatkowym atutem jest też znacznie większa odporność na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Szperacze te dają doskonałą widoczność w ciemnościach, światło przenika przez dym, deszcz i mgłę. Przystosowane są do pracy w strefach zagrożonych wybuchem m.in. strefa 2 - gaz, strefa 22 - pył. Takie źródło światła pozwoli strażakom  OSP Karsin na działania ratownicze nawet w bardzo trudnych warunkach pogodowych. Sprzęt oświetleniowy nowej generacji jest gwarancją sprawniejszego działania i większej skuteczności strażaków.   Z  dużym przekonaniem można wysunąć stwierdzenie, że ładowalny reflektor – szperacz w technologii LED w ręku strażaka, to światło, które ratuje życie i zdrowie człowieka.

opr. Krzysztof Datta

Opublikowano: 30 lipca 2018 07:44

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 194

Urząd Gminy Karsin

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "e-Dostępna strona internetowa Gminy Karsin dla osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.