Urząd Gminy w Karsinie
ul. Długa 222, 83-440 Karsin
tel. (58) 687-33-22
fax. (58) 687-31-20
e-mail: ug@karsin.pl
NIP: 591-10-23-729
GODZINY URZĘDOWANIA:
pon.-pt. od 7.00 do 15.00
XXVI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Karsinie

Największa i najbardziej oryginalna Orkiestra świata zagrała w niedzielę 14 stycznia już po raz 26. W tegoroczny, XXVI Finał WOŚP, zaangażowało się 19 wolontariuszy ze szkół w Karsinie i Wielu. Oczywiście orkiestrowych imprez nie dałoby się zorganizować bez pomysłowości i zaangażowania wielu innych osób – sympatyków Orkiestry.

Finał 2018 odbył się pod hasłem „Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Zbieraliśmy zatem na zakup sprzętu medycznego przeznaczonego przede wszystkim dla oddziałów położniczych. Dlatego w niedzielny poranek na ulicach Karsina, Wiela i Osowa pojawili się wolontariusze z charakterystycznymi skarbonkami. Kwesta uliczna to przecież ważny i nieodłączny element każdego Finału.

Najciekawiej i najgłośniej było jednak po południu. W Domu Kultury w Karsinie odbył się koncert w wykonaniu uczniów i absolwentów miejscowej szkoły. Program był bardzo urozmaicony: utwory instrumentalne, piosenki, kolędy, muzyka poważna. Na scenie zaprezentowali się przyszli, mamy nadzieję, wirtuozi pianina (i elektronicznych instrumentów klawiszowych), gitary, trąbki i klarnetu. Tradycyjna aukcja trwała prawie dwie godziny i była bardzo emocjonująca. Na miłośników dobrego ciasta czekał słodki sklepik, a amatorzy losów sprawdzali swoje szczęście, biorąc udział w loterii. Na brak klientów nie narzekał także orkiestrowy sklep z różnorodnymi gadżetami.

Program przygotowany przez Dom Kultury w Wielu również był bardzo zróżnicowany. Wystąpiła orkiestra dęta z Osowa, młodzi artyści, na co dzień związani z Domem Kultury, zaprezentowali program muzyczno – taneczny: pokaz z wykorzystaniem instrumentu klawiszowego, taniec nowoczesny i integracyjny. Widzowie wzięli udział w licytacji i loterii. Można też było skosztować smakowitych ciast. Dla chętnych przewidziano malowanie twarzy i paznokci. Przygotowano też zabawę z wykorzystaniem baniek mydlanych. Ważnym i wielce pożytecznym punktem programu był pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu strażaków z Karsina.

W tym roku po raz pierwszy odbyła się orkiestrowa, popołudniowa impreza w Domu Kultury w Osowie. Zorganizowano spotkanie tematycznie związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Przygotowano prezentację pod tytułem „Czad i ogień – obudź czujność”, a także warsztaty udzielania pierwszej pomocy. Rozstrzygnięto też konkurs plastyczny dotyczący pracy strażaków. Było ognisko z kiełbaskami i światełko do nieba.

Miło nam poinformować, że tegoroczna zbiórka na rzecz WOŚP znów okazała się rekordowa. Zebraliśmy aż 16 850 złotych!!! Ubiegłoroczną kwotę, która wydawała się nie do pobicia, przekroczyliśmy o 5000 zł! Podział na poszczególne miejscowości przedstawia się następująco: Karsin – 8923 zł, Wiele – 5535 zł, Osowo – 2392 zł. Pamiętajmy jednak: nie o bicie rekordów tu chodzi. Największym rekordem jest przecież to, że Orkiestra zagrała już po raz 26. i nieustannie przyciąga nowych wolontariuszy, dziś już kolejne pokolenie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przyjaciołom i sympatykom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: wolontariuszom, organizatorom i uczestnikom zorganizowanych imprez, darczyńcom, wszystkim, którzy nie przeszli obojętnie obok kolorowej skarbonki. Dzięki Państwu będziemy grać do końca świata i jeden dzień dłużej. Do zobaczenia na, miejmy nadzieję, równie wspaniałym XXVII Finale!

 

Opracowanie: Jerzy Głowacki - Szef Gminnego Sztabu WOSP w Karsinie