Urząd Gminy w Karsinie
ul. Długa 222, 83-440 Karsin
tel. (58) 687-33-22
fax. (58) 687-31-20
e-mail: ug@karsin.pl
NIP: 591-10-23-729
GODZINY URZĘDOWANIA:
pon.-pt. od 7.00 do 15.00

Komunikaty

  • Pomoc żywnościowa

    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Karsinie informuje, iż w dniu 20.04.2018r. oraz 23.04.2018 w godzinach od 8 do 14 w Domu Kultury w Karsinie wydawana będzie żywność w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa.

  • Piesek poszukujący właściciela.

    Piesek ma około 2 lat, szczepiony, pod opieką weterynarza. Kontakt w sprawie pieska pod numerem telefonu 889 748 025.

  • Ogniwa fotowoltaiczne

    Wójt Gminy Karsin informuje, iż rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie montażu ogniw fotowoltaicznych ze środków Urzędu Marszałkowskiego nastąpi w drugim lub trzecim kwartale bieżącego roku.

W Starostwie Powiatowym w Tucholi odbyło się spotkanie samorządowców z przedstawicielami PKP Polskich Linii Kolejowych w sprawie elektryfikacji linii kolejowych w regionie Borów Tucholskich. Zarządca infrastruktury kolejowej planuje po 2020 roku w naszym regionie wielomilionowe inwestycje, które mają ożywić ruch pasażerski oraz dać zupełnie nową jakość przewozów. Wprowadzenie nowoczesnego i ekologicznego taboru, przystosowanego do wysokich prędkości pozwoli otworzyć nasz region na szybką komunikację zarówno z Trójmiastem jak i z południem kraju. Umożliwi też otwarcie naszego regionu na ruch turystyczny, w którym mamy przecież bardzo dużo do zaoferowania.


Pierwszy etap, który jest już realizowany polega na przygotowaniu dokumentacji projektowej. Podpisano już umowę opiewającą na kwotę 4,7 mln zł z biurem projektowym, które na zakończenie prac ma czas do końca 2019 roku. Natomiast sama elektryfikacja ma zostać wykonana w latach 2020-2022. Modernizacji mają zostać poddane m.in. linie Chojnice-Tczew oraz Bydgoszcz-Wierzchucin-Lipowa Tucholska-Czersk-Karsin-Bąk-Kościerzyna-Gdynia. Być może remontu doczekają się też dworce kolejowe oraz infrastruktura im towarzysząca, jeśli operator pozyska na to unijne pieniądze. Dla gminy Karsin niezwykle istotną informacją jest fakt, że PKP planuje skierować linią biegnącą przez gminę Karsin cały ruch pasażerski Gdynia-Bydgoszcz. Ruch towarowy na trasie Gdynia-Bydgoszcz ma być skierowany linią Wierzchucin – Wojtal – Bąk – Kościerzyna. Ponadto w Czersku i Kościerzynie mają też zatrzymywać się przeniesione z linii Bydgoszcz-Laskowice-Tczew pociągi Intercity.  Zwieńczeniem tych wysiłków będzie zupełnie nowy układ codziennych połączeń międzywojewódzkich z Trójmiasta przez Kościerzynę do Bydgoszczy i dalej na południe Polski. Ogromne zasługi za działania na rzecz przywrócenia i rozwoju ruchu pasażerskiego na tych liniach należy przypisać posłowi Stanisławowi Lamczykowi, który od lat lobbował w tej sprawie na posiedzeniach rządowych oraz instytucjach odpowiedzialnych za inwestycje kolejowe.
Niezależnie od działań PKP PLK w 2018 roku w okresie długiego weekendu majowego (28 kwietnia - 3 maja) i sierpniowego (13-17 sierpnia) oraz wszystkie soboty i niedziele w okresie od 23 czerwca do 9 września pilotażowo uruchomione zostaną dwie pary połączeń na trasie Bydgoszcz-Gdynia przez Czersk, Karsin, Bąk i Kościerzynę. Połączenia na trasie Bydgoszcz-Kościerzyna realizowane będą przez spółkę Arriva RP, a Kościerzyna-Gdańsk przez SKM Trójmiasto. Głównym celem pilotażu jest umożliwienie mieszkańcom Trójmiasta oraz Bydgoszczy dojazdu koleją na wypoczynek w malownicze rejony południowych Kaszub, a mieszkańcom gmin Czersk, Karsin i Stara Kiszewa do Trójmiasta czy Bydgoszczy.