cheap nfl jerseys Dożynki Gminne Karsin 2017
Urząd Gminy w Karsinie
ul. Długa 222, 83-440 Karsin
tel. (58) 687-33-22
fax. (58) 687-31-20
e-mail: ug@karsin.pl
NIP: 591-10-23-729
GODZINY URZĘDOWANIA:
pon.-pt. od 7.00 do 15.00

Komunikaty

  • Pomoc żywnościowa

    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Karsinie informuje, iż w dniu 29.05.2018r. oraz 30.05.2018 w godzinach od 8 do 14 w Domu Kultury w Karsinie wydawana będzie żywność w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa.

  • Piesek poszukujący właściciela.

    Piesek ma około 2 lat, szczepiony, pod opieką weterynarza. Kontakt w sprawie pieska pod numerem telefonu 889 748 025.

  • Ogniwa fotowoltaiczne

    Wójt Gminy Karsin informuje, iż rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie montażu ogniw fotowoltaicznych ze środków Urzędu Marszałkowskiego nastąpi w drugim lub trzecim kwartale bieżącego roku.

W niedzielne popołudnie 10 września w Karsinie odbywały się Gminne Dożynki gminy Karsin. Wśród przybyłych gości byli m.in. poseł na Sejm RP Stanisław Lamczyk, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Dariusz Męczykowski oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kościerskiego Józef Modrzejewski. Uroczystość rozpoczęła uroczysta Msza Święta dziękczynna za plony oraz w intencji rolników odprawiona w karsińskim kościele, którą sprawował Dziekan Dekanatu Bruskiego, proboszcz parafii w Karsinie Ks. Dominik Szulwic przy koncelebrze proboszcza parafii w Wielu Ks. Jana Flisikowskiego, proboszcza parafii w Osowie Ks. Mirosława Wensiersiego oraz księdza kanonika Jerzego Wałdocha.


W okolicznościowej homilii Ks. Dominik Szulwic podziękował rolnikom za trud ich codziennej pracy oraz modlił się o Bożą Opatrzność na kolejny rok. Podczas mszy świętej poświęcono także dożynkowy bochen chleba oraz kunsztowne, utkane z kłosów zboża i kwiatów polnych wieńce dożynkowe przygotowane przez poszczególne sołectwa z terenu gminy. Uroczystą oprawę mszy świętej zapewniła Orkiestra Dęta OSP Osowo oraz zespół „Kaszuby” Gminy Karsin. Po mszy świętej korowód dożynkowy pod przewodnictwem orkiestry dętej przemaszerował na salę sportową w Karsinie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tegoroczni Starostowie Dożynek państwo Elżbieta i Zenon Mientcy przekazali dożynkowy bochen chleba gospodarzom gminy - Wójtowi Romanowi Brunke oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Bogdanowi Piankowskiemu. Następnie głos zabrał wójt, który przywitał rolników, zaproszonych gości oraz licznie przybyłych mieszkańców gminy. W swoim wystąpieniu podziękował rolnikom za ich ciężką pracę oraz kultywowanie tradycji rodzinnych i narodowych. Dokonał również podsumowania minionego roku rolniczego oraz zadań jakie zrealizował w tym czasie samorząd. Podczas dożynek odbyło się także podsumowanie XXIII edycji Gminnego Konkursu „Piękna Wieś”, w którym uczestniczyło 76 zagród. W kategorii zagrody nierolniczej przyznano dwa pierwsze miejsca, które otrzymali Katarzyna Cybulska z Karsina oraz Piotr Skalski z Wdzydz Tucholskich. W kategorii zagrody rolniczej zwyciężyło gospodarstwo Sławomira Knittra z Mniszka. Zwycięzcom, jak i wyróżnionym nagrody wręczali poseł Stanisław Lamczyk oraz Przewodniczący Rady Gminy Karsin Bogdan Piankowski. W części artystycznej zaprezentowały się zespoły "Kaszuby" z Karsina i Wiela, „Mareszka” z Karsina oraz „Osowianka” z Osowa. Gwiazdą wieczoru był satyryk Grzegorz Daukszewicz, który swoim występem rozbawił publiczność. Warto również nadmienić, że przed salą można było obejrzeć nowy wóz strażacki marki Jelcz pozyskany przez OSP Karsin z Państwowej Straży Pożarnej. Przeszedł on niezbędne prace adaptacyjne i w najbliższym czasie nastąpi jego uroczyste poświęcenie i włączenie o podziału bojowego. Dla wszystkich uczestników dożynek przygotowany został poczęstunek, a na zakończenie odbyła się zabawa ludowa w miejscowym Domu Kultury.

Starostowie dożynek.

Funkcję Starostów tegorocznych Dożynek Gminnych pełnili Państwo Elżbieta i Zenon Mientcy z Karsina (Wybudowanie). Od ponad 30 lat Pan Zenon wraz z żoną prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne, które ukierunkowane jest na produkcję mleka oraz hodowlę bydła opasowego. Powierzchnia ogólna gospodarstwa stanowi 21 ha z czego 6 ha to użytki zielone a pozostałe stanowią grunty orne. Uprawy to głównie zboża z przewagą pszenżyta. Hodują 32 szt. bydła w tym 12 szt. krów mlecznych a resztę stanowią opasy wraz z młodzieżą. Roczna produkcja mleka wynosi ponad 60 tysięcy litrów a sprzedaż żywca około 5000 kg. Gospodarstwo jest zmechanizowane, wyposażone w 3 ciągniki oraz sprzęt towarzyszący w tym sprzęt do zbioru sianokiszonek. Prowadzona w gospodarstwie produkcja roślinna przeznaczona jest głównie na zabezpieczenie paszy dla posiadanego inwentarza. Należy dodać, że w tegorocznej sierpniowej nawałnicy Państwo Miency stracili stodołę w tym część zboża i słomę a uszkodzeniu uległy również silosy paszowe. Pan Zenon i Pani Elżbieta wychowali trójkę synów, Krzysztofa, Matusza oraz Wojciecha, który wraz z żoną przymierza się do przejęcia gospodarstwa i kontynuacji rodzinnej tradycji. 

 

FOTOGALERIA